Статті та есе
Богдан Стельмах: «Івасюк мав для кого і для чого жити»
Після того, як Генеральна прокуратура України поновила розслідування причин та обставин смерті Володимира Івасюка, слідчі намагаються докопатися до істинних подій весни 1979-го.
Тим часом кореспондент «ВЗ» попросила відомих українців, які знали композитора, співпрацювали з ним, висунути власні версії того, що могло статися з їхнім творчим побратимом.
Олександр Злотник, композитор
Це — темна історія. Величезна загадка… У сім’ї Володі були настільки теплі стосунки, що навряд чи він міг завдати своїм рідним такої рани… У композиторів бувають депресії на ґрунті того, що колись їхні твори були популярними, а тепер нічого не пишеться. З Івасюком таких творчих невдач не було. Він рухався вперед, ріс як професіонал. Пишався тим, що володіє оркестровим письмом. Із тодішньою владою Івасюк у конфронтації не був. Нікому не заважав. Був композитором, пісні якого співали, він їздив по Союзу. Його не забороняли — виступав у Москві на телебаченні, по радіо. Музичної творчості Івасюка, що була на той час доволі сучасною, не розуміли хіба що тодішні корифеї… Час довів, що правда — на стороні пісень Володі.
Богдан Стельмах, поет
Усі версії зводяться до того, що радянські бузувіри вбили Володю. Мотиви могли бути різними. В останні роки ми з Володею спілкувалися нечасто, бо я мешкав не у Львові, а у Звенигороді. Тому його настроїв, проблем в останні дні не знаю. Але офіційну версію про самогубство відкинув одразу. Досі не приймаю її. Володя Івасюк мав для кого і для чого жити. Він жив для музики, України, а особливо — для своєї родини. Так любив маму, тата і двох своїх сестер, що ніщо не могло затьмарити його мозку до такої міри, щоб він міг покінчити життя самогубством. Ніщо! Ще й у такий спосіб. Івасюк — фаховий медик, він знайшов би легший, простіший спосіб звести рахунки з життям. Лікарі ж розуміються на піґулках. Навіщо ховатися у хащах Брюховицького лісу? Перше слідство тривало недовго — слідчі дуже швидко дійшли до висновку… А я знаю ще таку річ — мені знайомі сказали: один патологоанатом, якого з якоїсь причини «притиснули», відповів: «Якщо вони будуть мене трамбувати, скажу усю правду про смерть Володимира Івасюка…». На жаль, не знаю прізвища того патологоанатома. Але з його слів очевидно — є якась інша правда…
Юрій Рибчинський, поет-пісняр
Якщо це було вбивство, то певна кількість людей обов’язково знає подробиці. Не виключаю й того, що це могло бути самогубство. Але й до такого кроку людину — молоду, красиву, багату, талановиту — повинно було щось підштовхнути. Хто міг убити Івасюка? Мав розмову з цього приводу з Євгеном Марчуком. Він каже, що КДБ Івасюка не вбивав. Навіщо? Володя був геніальним композитором, та не був політичною фігурою.
Віктор Морозов, музикант, перекладач
Десять-п’ятнадцять років тому разом із однією львівською тележурналісткою ми пробували провести власне розслідування. Розкопали чимало цікавих фактів, але зіштовхувалися зі стіною нерозуміння. Так було, скажімо, коли звернулися до прокурора області. Він наполягав на версії самогубства. Було багато людей, які давали цікаві свідчення. Коли ж ми хотіли записати їх на телекамеру, раптово зникали, не відповідали на дзвінки… Так і не змогли до кінця розв’язати загадки того, що сталося у 1979-му. Єдине, у чому переконалися, що це — не самогубство. Коли Володя зник, і його оголосили у розшук, — прочісували усі ліси довкола Львова. І тут раптом якийсь прапорщик знаходить Івасюка у Брюховицькому лісі, та ще й у свого роду забороненій зоні, що належала до військової частини… А щодо причин вбивства… Особисто я інтуїтивно відчуваю (та й натякали мені на це деякі люди, зокрема покійний письменник Дмитро Герасимчук), що трагедія з Івасюком була пов’язана із дівчиною, з якою він зустрічався. З нею водночас нібито зустрічався й син першого секретаря обкому партії (йдеться про співачку Тетяну Жукову. — Г.Г.). Що між ними могло статися, невідомо. Може, побутова сварка через ревнощі? Чи сварка на ґрунті фінансів (Володя тоді звідусіль, де звучали його пісні, отримував солідні гонорари. Про це багато хто знав. Йому заздрили)? А «зам’яли» справу через те, що у ній фігурував «синок». У КДБ були майстри, які запросто могли інсценізувати самогубство. Як на мене, ця версія — найбільш правдоподібна. Бо те, що кажуть: «Вбили за пісні», — сумнівно. В Івасюка ж не було політичних пісень.