Музичні фільми та концерти
Червона рута
У серпні 1971-го в Яремчі знімали перший в Україні музичний телевізійний фільм «Червона рута». Головними героями стали Софія Ротару та Василь Зінкевич.
В авторів картини — сценариста Мирослава Скочиляса та режисера Романа Олексіва — ідея відзняти музичний фільм на лоні карпатської природи з’явилася невипадково. Тоді про Буковину вже чув весь Союз — завдяки ансамблю «Смерічка», керованому Левком Дутковським, та пісні «Червона рута», яку рік перед тим, у 1970-му, написав студент Чернівецького медінституту Володимир Івасюк. Власне, неймовірна популярність пісні визначила і назву фільму.
Кінострічка триває 45 хвилин. Але за цей час у «Червоній руті» можна побачити стількох знаменитостей! Софія Ротару, Василь Зінкевич, Володимир Івасюк, Левко Дутковський, Назарій Яремчук, Анатолій Євдокименко, Алла Дутковська. Правда, тоді вони були молодими і про популярність навіть не думали.
…У поїзді «Донецьк–Верховина» знайомляться карпатська дівчина Оксана і молодий шахтар Борис. У ролі Оксани — викладач Чернівецького музичного училища Софія Ротару. Бориса грає соліст «Смерічки» Василь Зінкевич. Хлопець і дівчина закохуються один в одного. І весь сюжет картини, власне, й побудований на їхніх взаєминах. У Карпатах дороги молодих розходяться, але Борис розшукує свою прекрасну незнайомку. Закохані зустрічаються знову, і друзі запрошують їх заспівати на концерті для відпочиваючих. Усі свої почуття Оксана і Борис, звичайно ж, висловлюють у піснях…
Спочатку планувалося, що «Червона рута» буде фільмом про «Смерічку». І ось вже записали кілька фонограм у виконанні хлопців та дівчат з ансамблю. Із двох солістів — Василя Зінкевича та Назарія Яремчука — на роль молодого шахтаря найбільше підходив перший. Натомість виконавицю головної ролі автори ніяк не могли підібрати. І хтось запропонував запросити Ротару, яка тоді викладала в Чернівецькому музичному училищі. Про Софію вже знали, адже не так давно вона отримала блискучу перемогу на міжнародному пісенному фестивалі у Болгарії. Із Софією автори не прогадали — на роль Оксани вона підходила ідеально. Для неї підібрали кілька пісень — «У Карпатах ходить осінь» Левка Дутковського, «Намалюй мені ніч» Мирослава Скорика. І спеціально для фільму поет Роман Кудлик написав український текст пісні «Сизокрилий птах». На той час цей італійський твір був дуже популярним. А ось щодо пісні Володимира Івасюка «Водограй», то багато глядачів завжди дивуються, чому у фільмі її виконує учасниця «Смерічки» Марія Ісак, в той час як у кадрі — Ротару. Це справді була помилка, що фонограму «Водограю» не переписали із Ротару.
— У картині звучать пісні, які до того часу у своєму репертуарі мала «Смерічка», — розповідає Левко Дутковський, засновник і керівник ансамблю «Смерічки». — Це мої твори «Незрівнянний світ краси», «У Карпатах ходить осінь», пісні Івасюка «Червона рута», «Мила моя», «Водограй», «На швидких поїздах» і «Залишені квіти» Валерія Громцева, яку у кінострічці виконує Василь Зінкевич. Спочатку на Чернівецькій телестудії звукорежисер фільму Василь Стріхович записав із Сонею «У Карпатах ходить осінь». А потім була студійна робота над «Сизокрилим птахом». Це складна пісня, яка не кожному під силу. І до цього часу так, як Ротару, її ніхто не може виконати. Що ж до інших творів, які звучать у фільмі, то там було кілька пісень, які хітами так і не стали. А щоби «Червона рута» з’явилася на телебаченні, обов’язково мала бути й яка-небудь російська пісня. Ось чому у фільмі звучить хіт Колмановського «Бежит река».
Зйомки «Червоної рути» тривали у мальовничій Яремчі весь серпень. Знімальну групу та артистів розселили по квартирах жителів сусіднього села Дори. Вранці — зйомки, ввечері — відпочинок. А як дружньо святкували на природі день народження Софії Ротару та молодого модельєра, дружини керівника «Смерічки» Алли Дутковської (обидві народилися у серпні)! У співачки і модельєра взагалі дуже знаковий початок творчої дружби. Для зйомок Софії потрібен був стилізований естрадний костюм. Рік тому Алла Дутковська закінчила Вижницьке училище прикладного мистецтва, і її дипломний проект мав назву «Концертний костюм для естрадної співачки». Змодельована нею сукня навіть була на Всесоюзній виставці у Ленінграді як перший зразок естрадного стилізованого одягу. Левко Дутковський, згадавши про це плаття, тут же посадив Василя Зінкевича на таксі і відправив за ним у Вижницю. Це справді було якесь знамення! Адже привезене плаття наче спеціально пошили для співачки — Аллі нічого не треба було переробляти. Відтоді і розпочалася співпраця модельєра Алли Дутковської і співачки Софії Ротару.
Основні сцени кінофільму «Червона рута» знімалися на туристичній базі. За сценарієм герої співають для всіх, хто приїхав у Яремче на відпочинок.
— У фільмі видно дуже багато людей, які там відпочивали, — продовжує Левко Дутковський. — Але спеціально на зйомки нікого не запрошували. Усім самим було цікаво дивитися наш концерт — для цього вони навіть повиходили на балкони турбази.
Володимир Івасюк з’являється у фільмі кілька разів. І ці кадри — унікальні. Адже телезаписів за участю композитора збереглося дуже-дуже мало. Назарій Яремчук пригадував, що у Яремче Володя приїхав зі своєю нерозлучною гітарою і скрізь — в автобусі чи на березі річки — щось наспівував.
У повному складі у фільмі була задіяна «Смерічка», навіть сам керівник Левко Дутковський грає на клавішних. А ще: чернівецький ансамбль «Карпати», ВІА «Росинка» та танцювальний колектив «Еврика» під керівництвом Георгія Желізняка з Івано-Франківська. В результаті — така собі музична «солянка».
— А ось двох музикантів зі «Смерічки» — Валерія Бурмича та Леоніда Сіренька — до зйомок не допустили, — пригадує Левко Тарасович. — Хлопці були з бородами. І їм сказали: або вони їх позбудуться, або зніматися не будуть. Поголитися вони відмовилися.
На український телеекран «Червона рута» вийшла вже восени. Фільм, який потім демонструвався не один раз, доводив: на Буковині народилася справжня національна вокально-інструментальна естрада, батьками якої по праву можна вважати Левка Дутковського і Володимира Івасюка. Одразу після зйомок ансамблю «Смерічка» та Софії Ротару запропонували перейти на професійну сцену і працювати у чернівецькій філармонії.
— Але мені чомусь не хотілося залишати Вижницю, — зізнається Дутковський. — А Толіку Євдокименку я порадив: «Створюй для Соні ансамбль, назвіть його «Червона рута» — і йдіть на сцену».
Так і сталося: для Софії Ротару музичний фільм «Червона рута» був початком її професійної діяльності. В училище вона більше не повернулася. І вже після кінострічки розпочалася її творча співпраця з Володимиром Івасюком, Левком Дутковським, Валерієм Громцевим.
А на ансамбль «Смерічка» вже через місяць чекав неймовірний успіх у Москві. На телефестивалі «Пісня–71» її солісти Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і сам автор Володимир Івасюк заспівали «Червону руту».
- Виробник:
- Укртелефільм
- Рік:
- 1971
- Прозвучали пісні:
-
- Василь Зінкевич, ВІА «Росинка» • На швидких поїздах (музика і слова Володимир Івасюк)
- ВІА «Росинка» (в кадрі — Софія Ротару) • Течія (музика Руслан Іщук, слова Степан Пушик)
- ВІА «Карпати» • В руки ми берем свої дзвінкі гітари (музика Валерій Громцев, слова Віктор Кураченков)
- Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич) • Мила моя (музика і слова Володимир Івасюк)
- Василь Зінкевич, ВІА «Смерічка» • Залишені квіти (музика Валерій Громцев, слова Володимир Івасюк)
- Назарій Яремчук, Марія Ісак, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич та Софія Ротару) • Водограй (музика і слова Володимир Івасюк)
- Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» • Незрівнянний світ краси (музика Левко Дутковський, слова Анатолій Фартушняк)
- Раїса Кольца, ВІА «Карпати» • Бежит река (музика Едуард Колмановський, слова Євген Євтушенко)
- Танцювальний ансамбль «Еврика» танцює під фонограму інструментальної композиції невідомого оркестру (в кадрі — «Еврика», ВІА «Смерічка», ВІА «Карпати»)
- Софія Ротару, ЕМО (в кадрі — Софія Ротару та ВІА «Карпати») • О сизокрилий птах (музика Джерон Баккі, український текст Роман Кудлик)
- Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич, ансамбль «Еврика», вокальна група «Смерічки») • Червона рута (музика і слова Володимир Івасюк)
- Софія Ротару, ЕМО (в кадрі — Софія Ротару, ансамбль «Еврика», ВІА «Смерічка», ВІА «Карпати») • Намалюй мені ніч (музика Мирослав Скорик, слова Микола Петренко)
- ВІА «Росинка» • Відлітають журавлі (музика Олександр Білаш, слова Валерій Гужва)
- Софія Ротару, ВІА «Смерічка» (в кадрі Софія Ротару, «Еврика», ВІА «Карпати», ВІА «Смерічка») • У Карпатах ходить осінь (Ти повернешся, коханий) (музика Левко Дутковський, слова Анатолій Фартушняк)
- Співає ВІА «Росинка», акомпанує ВІА «Карпати» • Там, де гори і ліси (музика Валерій Громцев, слова Микола Бучко)
- У фільмі знімалися:
- Танцювальний ансамбль «Еврика», ВІА «Карпати», ВІА «Росинка», ВІА «Смерічка»
- Солісти Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Раїса Кольца, Софія Ротару
- Сценарій:
- Мирослав Скочиляс, Роман Олексів
- Режисер:
- Роман Олексів
- Звукорежисер:
- Василь Стріхович
- Мова:
- існують версії українською та російською мовами