Музичні фільми та концерти

Червона рута

У серпні 1971-го в Яремчі знімали перший в Україні музичний телевізійний фільм «Червона рута». Головними героями стали Софія Ротару та Василь Зінкевич.

В авторів картини — сценариста Мирослава Скочиляса та режисера Романа Олексіва — ідея відзняти музичний фільм на лоні карпатської природи з’явилася невипадково. Тоді про Буковину вже чув весь Союз — завдяки ансамблю «Смерічка», керованому Левком Дутковським, та пісні «Червона рута», яку рік перед тим, у 1970-му, написав студент Чернівецького медінституту Володимир Івасюк. Власне, неймовірна популярність пісні визначила і назву фільму.

На зйомках фільму

Кінострічка триває 45 хвилин. Але за цей час у «Червоній руті» можна побачити стількох знаменитостей! Софія Ротару, Василь Зінкевич, Володимир Івасюк, Левко Дутковський, Назарій Яремчук, Анатолій Євдокименко, Алла Дутковська. Правда, тоді вони були молодими і про популярність навіть не думали.

…У поїзді «Донецьк–Верховина» знайомляться карпатська дівчина Оксана і молодий шахтар Борис. У ролі Оксани — викладач Чернівецького музичного училища Софія Ротару. Бориса грає соліст «Смерічки» Василь Зінкевич. Хлопець і дівчина закохуються один в одного. І весь сюжет картини, власне, й побудований на їхніх взаєминах. У Карпатах дороги молодих розходяться, але Борис розшукує свою прекрасну незнайомку. Закохані зустрічаються знову, і друзі запрошують їх заспівати на концерті для відпочиваючих. Усі свої почуття Оксана і Борис, звичайно ж, висловлюють у піснях…

Спочатку планувалося, що «Червона рута» буде фільмом про «Смерічку». І ось вже записали кілька фонограм у виконанні хлопців та дівчат з ансамблю. Із двох солістів — Василя Зінкевича та Назарія Яремчука — на роль молодого шахтаря найбільше підходив перший. Натомість виконавицю головної ролі автори ніяк не могли підібрати. І хтось запропонував запросити Ротару, яка тоді викладала в Чернівецькому музичному училищі. Про Софію вже знали, адже не так давно вона отримала блискучу перемогу на міжнародному пісенному фестивалі у Болгарії. Із Софією автори не прогадали — на роль Оксани вона підходила ідеально. Для неї підібрали кілька пісень — «У Карпатах ходить осінь» Левка Дутковського, «Намалюй мені ніч» Мирослава Скорика. І спеціально для фільму поет Роман Кудлик написав український текст пісні «Сизокрилий птах». На той час цей італійський твір був дуже популярним. А ось щодо пісні Володимира Івасюка «Водограй», то багато глядачів завжди дивуються, чому у фільмі її виконує учасниця «Смерічки» Марія Ісак, в той час як у кадрі — Ротару. Це справді була помилка, що фонограму «Водограю» не переписали із Ротару.

— У картині звучать пісні, які до того часу у своєму репертуарі мала «Смерічка», — розповідає Левко Дутковський, засновник і керівник ансамблю «Смерічки». — Це мої твори «Незрівнянний світ краси», «У Карпатах ходить осінь», пісні Івасюка «Червона рута», «Мила моя», «Водограй», «На швидких поїздах» і «Залишені квіти» Валерія Громцева, яку у кінострічці виконує Василь Зінкевич. Спочатку на Чернівецькій телестудії звукорежисер фільму Василь Стріхович записав із Сонею «У Карпатах ходить осінь». А потім була студійна робота над «Сизокрилим птахом». Це складна пісня, яка не кожному під силу. І до цього часу так, як Ротару, її ніхто не може виконати. Що ж до інших творів, які звучать у фільмі, то там було кілька пісень, які хітами так і не стали. А щоби «Червона рута» з’явилася на телебаченні, обов’язково мала бути й яка-небудь російська пісня. Ось чому у фільмі звучить хіт Колмановського «Бежит река».

Зйомки фільму

Зйомки «Червоної рути» тривали у мальовничій Яремчі весь серпень. Знімальну групу та артистів розселили по квартирах жителів сусіднього села Дори. Вранці — зйомки, ввечері — відпочинок. А як дружньо святкували на природі день народження Софії Ротару та молодого модельєра, дружини керівника «Смерічки» Алли Дутковської (обидві народилися у серпні)! У співачки і модельєра взагалі дуже знаковий початок творчої дружби. Для зйомок Софії потрібен був стилізований естрадний костюм. Рік тому Алла Дутковська закінчила Вижницьке училище прикладного мистецтва, і її дипломний проект мав назву «Концертний костюм для естрадної співачки». Змодельована нею сукня навіть була на Всесоюзній виставці у Ленінграді як перший зразок естрадного стилізованого одягу. Левко Дутковський, згадавши про це плаття, тут же посадив Василя Зінкевича на таксі і відправив за ним у Вижницю. Це справді було якесь знамення! Адже привезене плаття наче спеціально пошили для співачки — Аллі нічого не треба було переробляти. Відтоді і розпочалася співпраця модельєра Алли Дутковської і співачки Софії Ротару.

Основні сцени кінофільму «Червона рута» знімалися на туристичній базі. За сценарієм герої співають для всіх, хто приїхав у Яремче на відпочинок.

— У фільмі видно дуже багато людей, які там відпочивали, — продовжує Левко Дутковський. — Але спеціально на зйомки нікого не запрошували. Усім самим було цікаво дивитися наш концерт — для цього вони навіть повиходили на балкони турбази.

Володимир Івасюк з’являється у фільмі кілька разів. І ці кадри — унікальні. Адже телезаписів за участю композитора збереглося дуже-дуже мало. Назарій Яремчук пригадував, що у Яремче Володя приїхав зі своєю нерозлучною гітарою і скрізь — в автобусі чи на березі річки — щось наспівував.

У повному складі у фільмі була задіяна «Смерічка», навіть сам керівник Левко Дутковський грає на клавішних. А ще: чернівецький ансамбль «Карпати», ВІА «Росинка» та танцювальний колектив «Еврика» під керівництвом Георгія Желізняка з Івано-Франківська. В результаті — така собі музична «солянка».

— А ось двох музикантів зі «Смерічки» — Валерія Бурмича та Леоніда Сіренька — до зйомок не допустили, — пригадує Левко Тарасович. — Хлопці були з бородами. І їм сказали: або вони їх позбудуться, або зніматися не будуть. Поголитися вони відмовилися.

У перерві між зйомками

На український телеекран «Червона рута» вийшла вже восени. Фільм, який потім демонструвався не один раз, доводив: на Буковині народилася справжня національна вокально-інструментальна естрада, батьками якої по праву можна вважати Левка Дутковського і Володимира Івасюка. Одразу після зйомок ансамблю «Смерічка» та Софії Ротару запропонували перейти на професійну сцену і працювати у чернівецькій філармонії.

— Але мені чомусь не хотілося залишати Вижницю, — зізнається Дутковський. — А Толіку Євдокименку я порадив: «Створюй для Соні ансамбль, назвіть його «Червона рута» — і йдіть на сцену».

Так і сталося: для Софії Ротару музичний фільм «Червона рута» був початком її професійної діяльності. В училище вона більше не повернулася. І вже після кінострічки розпочалася її творча співпраця з Володимиром Івасюком, Левком Дутковським, Валерієм Громцевим.

А на ансамбль «Смерічка» вже через місяць чекав неймовірний успіх у Москві. На телефестивалі «Пісня–71» її солісти Василь Зінкевич, Назарій Яремчук і сам автор Володимир Івасюк заспівали «Червону руту».

Виробник:
Укртелефільм
Рік:
1971
Прозвучали пісні:
  1. Василь Зінкевич, ВІА «Росинка» • На швидких поїздах (музика і слова Володимир Івасюк)
  2. ВІА «Росинка» (в кадрі — Софія Ротару) • Течія (музика Руслан Іщук, слова Степан Пушик)
  3. ВІА «Карпати» • В руки ми берем свої дзвінкі гітари (музика Валерій Громцев, слова Віктор Кураченков)
  4. Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич) • Мила моя (музика і слова Володимир Івасюк)
  5. Василь Зінкевич, ВІА «Смерічка»Залишені квіти (музика Валерій Громцев, слова Володимир Івасюк)
  6. Назарій Яремчук, Марія Ісак, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич та Софія Ротару) • Водограй (музика і слова Володимир Івасюк)
  7. Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» • Незрівнянний світ краси (музика Левко Дутковський, слова Анатолій Фартушняк)
  8. Раїса Кольца, ВІА «Карпати»Бежит река (музика Едуард Колмановський, слова Євген Євтушенко)
  9. Танцювальний ансамбль «Еврика» танцює під фонограму інструментальної композиції невідомого оркестру (в кадрі — «Еврика», ВІА «Смерічка», ВІА «Карпати»)
  10. Софія Ротару, ЕМО (в кадрі — Софія Ротару та ВІА «Карпати») • О сизокрилий птах (музика Джерон Баккі, український текст Роман Кудлик)
  11. Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, ВІА «Смерічка» (в кадрі — Василь Зінкевич, ансамбль «Еврика», вокальна група «Смерічки») • Червона рута (музика і слова Володимир Івасюк)
  12. Софія Ротару, ЕМО (в кадрі — Софія Ротару, ансамбль «Еврика», ВІА «Смерічка», ВІА «Карпати») • Намалюй мені ніч (музика Мирослав Скорик, слова Микола Петренко)
  13. ВІА «Росинка» • Відлітають журавлі (музика Олександр Білаш, слова Валерій Гужва)
  14. Софія Ротару, ВІА «Смерічка» (в кадрі Софія Ротару, «Еврика», ВІА «Карпати», ВІА «Смерічка») • У Карпатах ходить осінь (Ти повернешся, коханий) (музика Левко Дутковський, слова Анатолій Фартушняк)
  15. Співає ВІА «Росинка», акомпанує ВІА «Карпати» • Там, де гори і ліси (музика Валерій Громцев, слова Микола Бучко)
У фільмі знімалися:
Танцювальний ансамбль «Еврика», ВІА «Карпати», ВІА «Росинка», ВІА «Смерічка»
Солісти Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Раїса Кольца, Софія Ротару
Сценарій:
Мирослав Скочиляс, Роман Олексів
Режисер:
Роман Олексів
Звукорежисер:
Василь Стріхович
Мова:
існують версії українською та російською мовами

Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео Кадр з відео