Спогади

ВІА «Карпати»

Створені «Карпати» були у 1967 році в Чернівцях при Будинку текстильників під керівництвом Валерія Громцева. До першого складу входили: колишній директор Центрального палацу культури Віктор Оболенко, музикант Євген Тарнавський, солістка Світлана Юрченко (тепер Кобевко), поет Микола Бучко, на слова якого Громцев писав пісні. Цікаво, що на перших порах хлопці навіть самотужки робили деякі музичні інструменти. А партитури своїх пісень Громцев ніколи не записував, а просто вивчав твори з колективом. «Карпати» давали власні концерти, іноді акомпанували вокальному жіночому ансамблю «Марічка», створеному Степаном Сабадашем. Світлана Кобевко навіть приносила до Меморіального музею Володимира Івасюка давню концертну афішу «Карпат».

У репертуарі ансамблю було багато гарних пісень. Чимало з них Валерій Громцев створив на слова чернівецького поета Миколи Бучка. Це «Чекання», «Вже дощі зупинились», «Дивоцвіт», «На Івана Купала». Микола Бучко розповідав, що тоді йому дуже подобалося писати українські тексти до популярних зарубіжних пісень. А Громцеву якраз і хотілося української пісні. Тому двоє митців легко знайшли спільну мову.

Якийсь час в ансамблі працював і Володимир Івасюк. У 1968 році, навчаючись у Чернівецькому медінституті, він опиняється у «Карпатах». Там вже працювало кілька гарних музикантів, одержимих, як і Володя, піснею. Вони, професіонали, охоче пускають у своє середовище новачка, який може вважатися рівнею найкращим скрипалям і гітаристам. Володя покладає надії на цей колектив і з усіх сил допомагає йому стати на ноги та завоювати симпатії молоді. Громцев познайомив Світлану Кобевко з Івасюком, вона ж першою і наспівала на одному із студентських вечорів «Червону руту».

Газета «Радянська Буковина» від 28 грудня 1968 року вміщує фотографію ансамблю зі словами:

Вперше звучить «Мила моя»

«Молоді музиканти: Леонід Лебідь працює у чернівецькому Будинку офіцерів, Володимир Івасюк — студент Медінституту, Олександр Цехмістер навчається у культосвітньому училищі. Керує молодіжним колективом третьокурсник музичного училища Валерій Громцев. Перший рік звучать мелодії у виконанні «Карпат». Проте і буковинці, і жителі інших областей України вже мали можливість познайомитися з їхнім доробком: молоді музиканти виступали у програмі «Камертон доброго настрою», яку нещодавно Чернівецька студія телебачення транслювала на всю Україну».

У тій передачі Володя разом з «Карпатами» вперше виконав свою пісню «Мила моя». Під «Милу мою» та пісню «Мандрівний музика» минула зима. І саме «Карпатам» Івасюк довірив перше виконання 13 вересня 1970 року «Червоної рути» і «Водограю». Солісткою була Олена Кузнєцова, з якою він заспівав дуетом — блискуча перемога. А в 1971 році «Карпати» знялися в музичному фільмі «Червона рута».

В 1974 році ансамбль припиняє своє існування. Валерій Громцев поїхав працювати у хмельницькі «Товтри», а згодом створив у Волинській філармонії «Світязь». Доречи, це до «Світязя» у 1975 році зі «Смерічки» перейшов Василь Зінкевич. Вже за рік «Світязь» став найпопулярнішим ВІА в Україні.