Новини за 2004 рік

Останні · Попередні


січень

25

Відкриття нової версії сайту

Сайт відкрито для публічного перегляду. Стара версія знаходиться за адресою vmi.webs.com.ua.


січень

27

Оновлення на сайті

Були уточнені назви та викладено повний список всіх відомих пісень Володимира Івасюка. Додано два тексти. Інші тексти будуть додані згодом.


січень

29

Оновлення на сайті

З’явилися відомості про фільми, кліпи, концертні записи. Запрацювала гостьова книга.


лютий

5

Оновлення на сайті

Значне оновлення. На сайті з’явилися історії до 33 пісень, тексти пісень «Стрілецькі могили» та «А ви мене поховайте», інформація ще про 2 книжки.


лютий

6

Оновлення на сайті

Ви можете прочитати перший розділ «Монологу перед обличчям сина».


лютий

8

Оновлення на сайті

На сайті з’явилася дискографія. Представлені компакт-диски, касети та вінілові платівки з піснями Володимира Івасюка, присвяченими його пам’яті піснями, піснями, у яких звучав голос Володимира.


лютий

10

Оновлення на сайті

Ви можете прочитати другий та третій розділи «Монологу перед обличчям сина».


лютий

13

Оновлення на сайті

З’явилися четвертий, п’ятий та шостий розділи «Монологу перед обличчям сина».


лютий

16

Оновлення на сайті

За вихідні для Вас було підготовлено з сьомого по сімнадцятий розділи «Монологу перед обличчям сина».


лютий

17

Оновлення на сайті

Все, повна версія «Монологу перед обличчям сина» доступна на наших сторінках. Також книжка підготовлена у форматі PDF.


лютий

29

Оновлення на сайті

За цей час було зроблено безліч оновлень. Серед інших: додано «Монолог перед обличчям сина» у форматі DOC, кілька фотографій, з’явилися оригінали «Червоної рути» та «Водограю».


березень

4

День народження Володимира Івасюка

Сьогодні — 55-та річниця з дня народження Володимира Івасюка. У Кіцмані, Чернівцях, Києві, Львові відбудуться заходи щодо вшанування пам’яті композитора, концерти, акції.


березень

12

Оновлення на сайті

Весь цей час велася робота над спогадами друзів про Володимира. З’явилося багато нових матеріалів, фотографій, віршів. Також, нарешті, нормально запрацювала гостьова книга.


березень

17

Телевізійний анонс

Продовжується робота над спогадами друзів Володимира. Додано багато нових матеріялів.

Вчора ввечері ми випадково натрапили на показ по першому національному каналу концерту до 55-ти річчя з дня народження Володимира Івасюка. У концерті брали участь молоді й маловідомі виконавці, співали пісні композитора. Сьогодні на тому ж каналі о 22:05 відбудеться показ другої частини концерту, в якій мають показати вже відомих артистів.


березень

22

Проблеми з хостінгом

Сайт не працював кілька днів. Це пов’язано з переїздом хостінгу на нове місце. Від сьогодні роботу сайту відновлено у повному обсягу.


квітень

10

Оновлення на сайті

Додано тексти пісень «Минає день» та «Скрипка грає», присвячених пам’яті Володимира Івасюка.


квітень

15

Оновлення на сайті

На сайті почали з’являтися ноти. Вони представлені у вигляді графічних файлів. По можливості, ноти будуть містити і акорди. Сьогодні додано ноти до пісень «Мила моя», «Два перстені», «А ви мене поховайте», «Стрілецькі могили», «Пісня про Володимира Івасюка».

Також знайдена книжка «Елегії для сина» та подано її зміст. Незабаром вона з’явиться на сайті повністю.


квітень

20

Оновлення на сайті

Додано ноти до пісень «Моя пісня», «Серед літа», «Фантазія травневої ночі», а також «Минає день, минає ніч».


квітень

25

Оновлення на сайті

Знайдено та додано статтю про загадкову співачку з діаспори Квітку Цісик. Також додано сторінку із фестивалями. Їх небагато і про кожний є коротенька розповідь. В журналі «Музична орбіта» знайдено переклад А. Ковальчука пісні «Червона рута» на російську мову. Ми замінили свій переклад цим — набагато кращим. Для тих, хто не бачив на сайті ніяких перекладів взагалі, повідомляємо, що достатньо лише переключитися на російську мову.


травень

10

Оновлення на сайті

На сайті з’явилися кілька фотографій, серед яких найцікавіше — фото пам’ятника на могилі Володимира Івасюка (дякувати пану Володимиру з сайту «ВІА 60–70–80-х»), також додані фото ВІА «Карпати» та до пісні «Мила моя». З’явилися розповіді про письменницю Ірину Вільде та велика розповідь про Михайла Григоровича Івасюка.


травень

18

Оновлення на сайті

Ось і підійшла 25-та річниця з дня смерті Володимира Івасюка. До цієї дати ми підготували для Вас дві книжки. Якщо хтось ще вагається щодо смерті композитора, то читайте «Життя і смерть Володимира Івасюка» Івана Лепші. Ті ж, хто люблять вірші, нададуть перевагу чудово ілюстрованим «Елегіям для сина» Михайла Івасюка. Як завжди, книжки доступні в форматах HTML, DOC та PDF.


травень

27

Виставка «Планета пісень» у Києві

Вдруге кияни й гості столиці мали можливість ближчого знайомства з постаттю й творчістю видатного українського композитора Володимира Івасюка — цього разу на виставці «Планета пісень», яка експонувалась у приміщенні Українського фонду культури.

Чотири розділи виставки — «Пісні з колиски вітрів», «Твій голос — щедра повінь», «Побачення зі Львовом», «Красна пісня на всі голоси», — мовою фотографій, рукописів, документів представляли Володимира Івасюка в періоди найвищих злетів його генія: часу творення «Червоної рути» й «Водограю», співпраці з ВІА «Смерічка» й львівським поетом Ростиславом Братунем, видання платівки-гіганта, навчання в медичному інституті й Львівській консерваторії. Творчій дружбі з народною артисткою України Софії Ротару присвячено окремий розділ, як і рецепції пісень Івасюка сучасною молоддю та митцями, зокрема буковинськими вишивальницями — переможцями конкурсу на кращий рушник-посвяту композиторові, та художницею Оксаною Петращук.

На урочистому відкритті виставки вступне слово сказав видатний український поет, академік, народний депутат, голова Українського фонду культури Борис Олійник. Він найвищою мірою оцінив Івасюка-композитора, назвавши його зорею української музики. «Доземно вклоняюсь тим, хто береже пам’ять про цю людину», — сказав він на адресу організаторів виставки.

«Ми, сучасники Івасюка, коли були поруч з ним, спілкувалися й обговорювали житейські й творчі проблеми, навіть уявити собі не могли, що торкаємось плеча генія», — з болем підкреслив Ігор Курилів — художній керівник і директор ансамблю «Червона рута». Він передав у меморіальний музей Володимира Івасюка світлини про гастрольну поїздку народної артистки України Софії Ротару до Львова й відвідини нею могили Івасюка на Личаківському цвинтарі. Музей подарував Софії Михайлівні книги, присвячені композиторові, та щойно виданий путівник «Чернівецький обласний меморіальний музей Володимира Івасюка». Ігор Володимирович пообіцяв, що Софія Ротару обов’язково відвідає музей цього літа.

На виставці були друзі Івасюка Василь Стріхович, Олександр Злотник, Галина Тарасюк, земляки-буковинці, які живуть нині в Києві. Багато киян залишило свої враження в книзі відгуків.


травень

31

Оновлення на сайті

На сайті з’явився новий розділ «Статті». Першим матеріалом розділу є 9 статей з дослідження життя та творчості композитора.


червень

2

Смерть, яка стала народженням

Через перипетії політичних подій майже непомітно для держави минув день, в який 25 років тому ховали молодого красивого хлопця, відомого на весь світ українського композитора Володимира Івасюка. 21 травня цього року зала Києво-Могилянської Академії, де проходив вечір його пам’яті, була напівпорожньою. Проте там зібрались лише дійсно небайдужі до нього люди.

Якби його від нас не забрали, зараз йому було би лише 55. Але тепер йому — назавжди тридцять. Він назавжди буде тим чорнявим красенем, в якого закохувались з першого погляду, і який дивиться на нас з фото глибокими проникливими очима. Він подарував нам свою «Черлену руту» — і весь світ заспівав українську пісню.

Він ніколи не був політиком, але зробив для нашої країни за своє коротке життя стільки, що мало хто із сьогоднішніх політичних діячів може таким похвалитися — він примусив світ говорити про Україну. Саме тому ця напівпорожня зала Могилянки здалася якимось сумним символом. Різноманітні шоу, де виступають російські «звьозди» та «звьоздочкі», і де вибухають феєрверки за тисячі гривень, збирають шалені аудиторії, а на вшанування пам’яті Володимира Івасюка держава не спромоглася знайти гідне фінансування.

На вшанування, що достойне імені цього великого українця. Тому виникає повага і безмежна вдячність до організаторів цього заходу, які дали нам можливість почути спогади про Володю (як називали його знайомі) та передивитись фільм «Червона рута», знятий у 1971 р., де знялись Василь Зінкевич, Назарій Яремчук, Софія Ротару (яка в титрах, до речі, називається ще своїм справжнім прізвищем — Ротар).

Відчуваю, що написане сприймається дещо пафосно. Але у цей вечір утриматись від сліз було майже неможливо. У голові билася одна думка: як же Україні зараз не вистачає Івасюка…

В його смерті й досі лишається більше питань, ніж відповідей. Єдине, у чому переконані всі, хто пам’ятає ті трагічні події 79-го, що це не самогубство, у чому нас так довго намагались переконати, а вбивство через політичні мотиви. Яскрава особистість, який любив життя, який притягував до себе людей, не мав думки себе вбивати.

Поетеса Галина Тарасюк, що була першою журналісткою, яка зробила невеличкий матеріал для місцевої чернівецької газети про починаючого композитора, розповіла, що колись показувала його знімок відомій на західній Україні ворожці, і та сказала: «Цей чоловік помер двічі. І в цьому замішані дві жінки і два чоловіка. Один — не наш, зі сходу». Ми й досі не маємо достатньо правдивої інформації про його загибель, щоб з впевненістю сказати, кому це було потрібно. І вже, напевно, не матимемо. Але ж — чим тоді Україна 2004-го відрізняється від УCСР 1979-го?

Згадуючи день похорону Івасюка, його знайома — Наталія Колісниченко-Братунь (донька поета Ростислава Братуня, який написав багато текстів до пісень Володимира) — розказувала, що спочатку його як самогубця не хотіли ховати на Личаківському цвинтарі у Львові. Уявіть собі таких «набожних» радянських чиновників, що стежать за дотриманням християнських норм!

Дякувати Богові рідні відстояли його право бути хоча б похованим як годиться. Багато хто називає його похорон першим політичним мітингом в Україні. Пані Наталія сказала, що кожного, хто міг туди піти, попереджали, що «краще цього не робити», але, не дивлячись на це, на Личаківському зібрались сотні людей. Були й Зінкевич, і Яремчук. Кажуть, не було Ротару. Родина Івасюків залишилась фактично в ізоляції.

Черговий спалах інтересу до Володимира Івасюка стався у 1989 р. з появою фестивалю «Червона рута». Рік тому вийшов диск його пісень у виконанні Тараса Чубая. Але й сьогодні, коли вже давно немає заборони на його ім’я, дивує, що важко знайти в книгарнях, наприклад, повість його батька — Михайла Григоровича Івасюка«Монолог перед обличчям сина».

…Вечір пам’яті Івасюка, не дивлячись на трагічність приводу, був світлим. Звичайно, було нестерпно гірко за всіх українців, які втрачають найкращих, найпотрібніших, найталановитіших (знову ж таки — вибачте за надмірний пафос). Але у вухах продовжують звучати слова Наталії Колісниченко-Братунь про те, що його смерть — «це смерть, яка стала народженням, народженням генерації, яка прокинулась». Боляче. Бо невідомо, скільки ще потрібно таких смертей, щоб сьогодні прокинулась моя генерація…

Олена Куранда, студентка Києво-Могилянської Академії

«Українська правда»


червень

2

Оновлення на сайті

Пропонуємо Вашій увазі розповідь про першу виконавицю пісні «Я піду в далекі гори» співачку Лідію Відаш.


червень

4

Оновлення на сайті

Пропоннуємо Вашій увазі новий матеріал — про Павла Дворського та Віку Врадій. На сторінці Віки викладено загальне інтерв’ю зі співачкою. Відомо, що вона зараз перебуває у Америці. Але від першоджерела є інформація про можливе повернення в Україну вже восени цього року. Ми очікуємо на нове інтерв’ю з Вікою Врадій про минулі часи, про ВІА «Арніку», про Володимира Івасюка.


червень

11

Оновлення на сайті

Ми раді представити Вашій увазі повну версію повісті Михайла Івасюка «Монолог перед обличчям сина». Без цензури. Вона істотно відрізняється від скороченого варіянту (наприклад, була виключена значна частина одинадцятого розділу, в якій розповідається про випадок з бюстом Леніна та його наслідки). А також містить повністю виключені 2225 розділи. В останніх розділах Михайло Григорович докладно розповідає про цькування Володі владою та поіменно називає його вбивць. Прочитавши повну версію також зрозумієте, чому скорочений варіант міг видатися Вам таким «сухим» та неемоційним.


червень

14

Оновлення на сайті

Додано спогади композитора Віктора Камінського та розповідь про цікавий дует з діяспори «Дарка та Славко».


серпень

8

Оновлення на сайті

Ось минули майже два місяці, редакція нашого сайту повернулася до роботи. З’явився розділ, присвячений Меморіальному музею Володимира Івасюка, що у Чернівцях. Далі буде російський переклад книжки Михайла Івасюка «Монолог перед обличчям сина» та нові статті й есе. Трохи пізніше з’являться нові фотографії з сімейного альбому сім’ї Івасюків.


серпень

15

Оновлення на сайті

На сайті нова стаття «Пам’ятник Івасюку поставили через 10 років, коли ж книгу видадуть?». У ній є кілька цікавих фактів із життя Володимира та спогадів його сестри. Додано гарну розповідь про пісню «Відлуння твоїх кроків». Закінчена робота над перекладом «Монологу перед обличчям сина» російською.


серпень

21

Видані компакт-диски з піснями Володимира Івасюка

У продажу з’явилися два прекрасні компакт-диски з рідкісними, цінними, найкращими записами пісень Володимира Івасюка. Частина перша «Пісня буде поміж нас» та частина друга «Відлуння твоїх кроків». Шукайте в крамницях Вашого міста та інтернет-крамницях наших друзів.


вересень

13

Оновлення на сайті

На сайті значне оновлення. З’явилися два нові вірші: «Чернівецький ранок» та «Як трепетно заходити сюди…». Також з’явилися статті зі збірки нарисів «Безсмертна тінь великих душ». То є цікаві розповіді про батька й мати композитора, про Софію Ротару, Василя Зінкевича, Назарія Яремчука і його програму «Ви нам писали». Опубліковано кілька сімейних листів, записів з гостьової книги Меморіального музею.


вересень

19

Оновлення на сайті

На сайті з’явилися нові записи пісень. В першу чергу це «На швидких поїздах» у виконанні Назарія Яремчука та «Водограй» у виконанні ВІА «Кобза». В другу чергу це «Там за горою, за крем’яною» у виконанні ансамблю «Мрія» та Оксани Пекун. І ще є дві версії «Пісні про тебе» у виконанні Віктора Павліка.


вересень

25

Оновлення на сайті

Читайте про тріо бандуристок «Львів’янки». Пісні «Стоїть пшениця, як Дунай», «Далина» та «Калина приморожена» у їхньому виконанні можна знайти на тих двох компакт-дисках, що нещодавно з’явилися. Доречи, тріо було першими виконавцями цих пісень.


жовтень

20

Оновлення на сайті

Знайдено інформацію про музичний фільм «Виступає ансамбль “Смерічка”», який було заборонено до показу на нашому телебаченні!


жовтень

24

Пісні «Калєкції»

Пропонуємо Вашій увазі матеріал на дотичну тему — уривок з книжки Сашка Недонія «Пісні “Калєкції”». «Калєкція» — відомий Харківський рок-гурт. Цей уривок представляє собою «розбір» пісні «Гуцулка Ксеня» (слова і музика Р. Савицького).

Правилом «Калєкції» було співати пісні на власну музику (М’ясоєдова) і на тексти, як правило, М’ясоєдова та Жадана. Таня Доній наполягла, щоби гурт здійснив власне аранжування однієї з відомих пісень, якою була обрана саме «Гуцулка Ксеня».

«Гуцулко Ксеню…» підтверджує гіпотезу, що автор пісні був невповні обізнаний з реальним гуцульським життям, бо ім’я Ксеня (порівняйте українське Оксана та російське Аксинья) не зустрічається в гуцульських селах.

«Я тобі на трембіті розкажу про свій жаль…» додаткове підтвердження версії про незануреність автора у гуцульську специфіку. Система трембіт передбачена для передачі інформації на далеку відстань (іноді шляхом звукового шифру) і в цьому плані має аналог в системі тамтамів (своєрідних африканських барабанів, з дуже голосним звуком, що передають повідомлення про небезпеку, вдале полювання, свято і т. п. сусідам). Звуковий ряд трембіти не дозволяє виконувати на ній пісні про кохання.

«Пролетіло жарке літо, гуцул іншу любить скрито…» достатньо типова ситуація для гуцульского життя, де був досить сильно поширений проміскуітет (хаотичне статтеве життя періодично з різними сексуальними партнерами), чим гуцули дуже сильно різнилися від сусідніх з ними галичан, які, перебуваючі під впливом греко-католицької церкви, до сьогоднішніх часів дуже консервативні у сексуальних стосунках.

«А гуцулку синьооку…» синій (блакитний) колір очей набагато більш поширений у гуцулів, чим антропологічно відрізняє їх від сусідніх галичан і буковинців.

«Він останній раз прощав…» вимовляння частички «ся» окремо від дієслова, ставлення перед дієсловом, або взагалі зникнення (як в цьому випадку) є типовим явищем для галицьких та подільських говірок.


жовтень

31

Оновлення на сайті

Читайте нову статтю «Батько і його українська тональність дали нам упевненість у своїй культурі» — інтерв’ю Оксани Івасюк газеті «День».


листопад

26

Оновлення на сайті

Нові матеріяли на сайті: «Левко Дутковський — творець “Смерічки”» — докладна розповідь про заснування та вижницький період ансамблю, «Володимир Івасюк умів радіти успіхам інших» — виступ Левка Дутковського на Інтернет-конференції з нагоди 55-ї річниці з дня народження В. Івасюка.


грудень

12

Оновлення на сайті

Оновлено сторінку друга Володі композитора Алєксєя Екімяна. Додано біографічної інформації та гарне фото. Також з’явився відеокліп Анжеліки Рудницької на пісню «У долі своя весна».